Domáci Wifi router spustený aj v noci? To sa tak nerobí, do psej matere!

Poslanie tohto krátkeho článku je vás rýchlo zorientovať v tom, ako si nastaviť domácu wifinu tak, aby ste sa vyvarovali TOP štyrom trápnym začiatočníckym chybám, ktoré vás potencionálne môžu stáť zdravie a neželaný únik vašich dát.

Nové 5G: siete vyhody a nevyhody

Chyba #4: WiFi bez riadného zabezpečenia

Určite odporúčame použiť šifru WPA3 vo forme aspoň Pre-Shared key, pokiaľ to váš router podporuje. Ak nie, tak aspoň WPA2. Ináč aj hackeri - amatéri budú vašu wifi loviť tak často, ako zlodeji dvojkové Octavie na parkoviskách bez alarmu a bez multilocku :)

Chyba #3: Neupravenie intenzity signálu

Už aj tie horšie wifi routre umožňujú upravovať intenzitu signálu v rozmedzí napr. 100%, 80%, 60%, 40%, 20%. Odporúčam poskúšať potrebnú silu signálu a daný vyžarovací výkon (v EU je to max 0,1W) znížiť tak, aby ste:

Chyba #2: Neupravenie vysielania SSID baconu

SSID bacon si viete predstaviť ako svetlo na majáku, v ktorom váš Wifi router dáva vedieť celému svetu, že žije a aké je jeho SSID (názov Wifi siete). Nepríjemné je, že štandardne to váš Wifi router robí zvyčajne 10x/sekundu! A to všesmerovo na vzdialenosť cca 100 metrov (merané v otvorenom priestore bez železo-betónových stien). Preto túto frekvenciu odporúčam zvýšiť na 1x/sekundu. Váš iphone sa na sieť síce nebude chytať tak rýchlo, ale určite si ušetríte veľa takýchto SSID správ, ktoré chodia vzduchom cez vašich blízkych.

Chyba #1: WiFi spustená aj v noci!

V rodine, ktorá ma malé deti vo vývine je podľa mňa veľmi nezodpovedné, aby ste nechali Wifi pustenú aj v noci. Wifi funguje na tej istej frekvencii ako mikrovlnka a jediný rozdiel medzi Wifi a mikrovlnkou je intenzita vyžarovacieho výkonu. To ale podľa nás nie je dôvod, aby ste sa nechali permanentne ožarovať malou mikrovlnkou 24 hodín 7 dní v týždni v noci, keď spíte. Preto, ak vás môžem dôrazne poprosiť, znížte si WiFi signál v noci na minimum alebo ho radšej úplne vypnite. Nevidíme jeden racionálny dôvod, prečo by v noci, keď spíte, ste mali:

Ak môžem byť trochu osobný, z predstavy, že novorodenec spí pri smerovači Wifi pustenom na plný výkon bez upravení, ktoré popisujem, sa mne dvíha žalúdok. Vedecký dôkaz škodlivosti zatiaľ v rukách nemám.

Ak si myslíte, že pojem ožarovať je prehnaný, možno máte pravdu. Zatiaľ nie je nikde dokázané, že mobilné telefóny alebo napr. wifi routre, ktoré sú spustené permanentne, spôsobujú zdravotné komplikácie, ale pokiaľ napr. vašu manželku bolí v noci pred spaním vždy hlava, odporúčam skúsiť túto terapiu :)

Ak ste si z tohoto článku odniesli aspoň jednu zaujímavú informáciu, budeme veľmi radi.

Sedemdňová online výzva
konfigurácie Cisco Routrov

Online Kurz Cisco routrov

Router vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco routrov za sedem dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za týždeň viete nastavovať napr. dynamické smerovanie alebo NAT.

Päťdňová online výzva
konfigurácie Cisco Switchov

Online Kurz Cisco switchov

Switch vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco switchov za päť dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za päť dní viete nastavovať napr. VLANy, VTP alebo IEEE 802.1X na switchoch.