Očkovacia lotéria vs. Multicast Stream: Ako vyhrať bez toho, aby ste museli byť Chuck Norris?

očkovacia lotéria z pohľadu TCP/IP sietí

Očkovacia lotéria zmenila potencionálnym výhercom život. Premenila im radosť z vyžrebovania na celoživotnú traumu. Poďme si stručne ukázať, čo máte v svojich rukách, aby sa to nestalo nabudúce vám:

Ako sa vyhnúť blamáži v očkovacej lotérii

V súvislosti z „úspešným“ prvým dielom očkovacej lotérie vám z hľadiska počítačových sietí odporúčame nasledovnú prípravu: 

  1. Vyberte si zariadenia, na ktorých budete môcť sledovať RTVS stream: https://www.rtvs.sk/televizia/live-1
  2. Identifikujte infraštruktúru po ktorej vaše zariadenia sa môžu pripojiť na internet, napr. vaša domáca eternetová sieť LAN, alebo vaše domáce WiFi alebo priame pripojenie dát na telefóne.
  3. V prípade bezdrôtového (WiFi a 4G) signálu si zmerajte, kde máte u vás doma najlepšie pokrytie https://www.metageek.com/products/inssider/ 
  4. Zmerajte si počas telefonovania s inou osobou, ktorá sieťová infraštruktúra je pre vás výhodnejšia. Tu je odkaz na generický test rýchlosti internetu: https://www.speedtest.net
  5. Zoraďte si výsledky podľa latencie (oneskorenia), ktorá spôsobuje inkriminované laggovanie, ktoré pani Zuzanu z Prešova pripravilo o 400.000 eur
ukážka merania latencie na internete

Reálny prípad úspechu

Tento postup sme overovali v našich podmienkach, preto sme si ho dovolili zverejniť. Aké boli výsledky tohto postupu v praxi počas súťaže v nedeľu večer?

  1. iPhone na Wifi – latencia 7 sek
  2. iPhone na Orange 4G sieti – latencia 17 sek

Čo je máte a čo nemáte v svojich rukách?

Tu uvádzame stručný prehľad čo ste a čo nie ste schopní ovplyvniť:

V svojich rukách máte 

V svojich rukách nemáte

Streamovanie RTVS, pod čím sa rozumie:

Ak si chcete rozšíriť vaše sieťové vedomosti, odporúčam tento „koronaproof“ online kurzy:

Online video školenia sietí formou elearning-u

Ak máte ticket na vrchu, tak vám držím palce, a prosím zdieľajte, kým to tu nezmažú :D

Sedemdňová online výzva
konfigurácie Cisco Routrov

Online Kurz Cisco routrov

Router vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco routrov za sedem dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za týždeň viete nastavovať napr. dynamické smerovanie alebo NAT.

Päťdňová online výzva
konfigurácie Cisco Switchov

Online Kurz Cisco switchov

Switch vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco switchov za päť dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za päť dní viete nastavovať napr. VLANy, VTP alebo IEEE 802.1X na switchoch.