Ako zrýchliť internet? Toto sú 3 najčastejšie riešenia!

V prípade, že máte pomalý internet a chcete to riešiť, tak je pre vás tento stručný článok veľmi vhodný. Zmysel tohto článku je vám dať nadhľad ako riešiť "pomalý internet" tak, aby ste sa vyznali v identifikácií problémových bodov a zároveň v najčastejčích sieťových postupov ako problém úspečne vyriešiť.

Ako zrýchlisť internet?

Jednoduchá analýza: čo je to "pomalý internet"?

Najprv by sme si mali učiť, čo to znamená pomalý internet.  Na základe bližších charakteristík budeme  bližšie k identifikácií problému s vašou počítačovou sieťou.  

Vychádzajme z toho, že ste za počítačom a deje sa nasledovné. 

Sieť LAN alebo WAN?

Problém s pomalým internetom môže byť na dvoch logickým miestach. Je to na jednej s týchto dvoch strán:

Platí, že obe strany viete ovplyvniť. Sieť LAN pomocou identifikácie problému a rekonfigurácie siete. Sieť WAN (resp. ISP,  Internet Service Provider) buď pomocou:

Softvérový vs. hardvérový problém zo sieťou

Na začiatku je vhodné si všimnúť, či sa na jednom počítači správa pomaly konkrétna aplikácia, alebo viacero aplikácií. 

V prípade, že ide o konkrétnu aplikáciu, tak môže byť problém v nasl. veciach:

To sa rieši zmenou konfigurácie na úrovni TCP/IP alebo MPLS (Multiprotocol Label Switching) siete.

Najčastejšie riešenia

Ako zrýchlisť internet? Najčastejšie riešenia

V nasledujúcich odsekoch sa zamerajme na to, aké  nástroje máme v rámci siete. Ide o to, aby ste vedeli bližšie identifikovať problém "pomalosti siete" na budúcu rekonfiguráciu siete.

Identifikácia úzkeho hrdla

V prípade, že je piatok a chceli by ste sa veľmi opiť, mohli by ste si kúpiť sedemcecku s vodkou. Keby ste si nad seba naklonili fľašu a začali ju "exovať", ako rýchlo by do vás tiekol alkohol? Záviselo by to od najslabšieho článku - úzkeho hrdla fľaše s vodkou zhruba na úrovni pri vrchnáku.

Rovnako to funguje aj s počítačovou TCP/IP sieťou - treba nájsť najužšie body prietoku, resp. najslabšie články reťaze.

Redukcia počtu tranzitných zariadení

Je dokázané, že každým prechodom bežného sieťového zariadenia -napr.  router alebo switch - sa zvyšuje latencia zariadenia o 20-30%. Takže čím menej sieťových uzlov, tým vyššia priepustnosť. 

Neodpustím si poznámku, že pqlatí, že porovnávať bežný switch za 10 eur s alternatívou Cisco Catalyst za napr. 6000 eur je ako porovnávať rýchlosť vesmírnej rakety a Trabantu 601S.

Pridanie prvkov na vyrovnávanie záťaže

Vychádzajme z toho, že ste identifikovali úzke hrdlo vo vašej TCP/IP siete. Jedno z riešení odstránenia úzkeho hrdla je pridať zariadenie na vyrovnávanie záťaže. Ide o zariadenie pod označením LB (Load Balancing). Zariadenia označované LBFO: Load Balancing and Failover majú navyše aj schopnosť byť odolné voči výpadku.

QoS a kvalita služieb

Kvalita služieb sa pýta veľmi dôležitú otázku: "Ako funguje vaša počítačová TCP/IP sieť?". Dôležité je slovo "Ako". V prípade QoS máme pomocou sieťových metód ako napr. klasifikácia, značkovanie napr. nasledovné možnosti:

Sedemdňová online výzva
konfigurácie Cisco Routrov

Online Kurz Cisco routrov

Router vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco routrov za sedem dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za týždeň viete nastavovať napr. dynamické smerovanie alebo NAT.

Päťdňová online výzva
konfigurácie Cisco Switchov

Online Kurz Cisco switchov

Switch vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco switchov za päť dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za päť dní viete nastavovať napr. VLANy, VTP alebo IEEE 802.1X na switchoch.