CCNA 200-301: Cisco Certified Network Associate: Ako je náročná?

V roku 2022 som sa kvôli jednému projektu musel rekvalifikovať povinnou skúškou Cisco 200-301 CCNA. Rád by som vám tu opísal moje zážitky zo skúšky.

Ako zrýchlisť internet?

Všetci mi pred skúškou hovorili: "pozri si otázky na internete, a dáš to hravo". V rámci prípravy som sa skutočne pozrel aj vzorové otázky na internete. Na moje počudovanie tam nebola ani jedna z nich! Ani taká, čo by sa vzdialene podobala nejakej z tých, ktoré som videl na internete. Z toho vyplýva zlaté pravidlo, že na skúšky musíte mať kurzy, za sebou laby a začať rozmýšľať o sieťarine v štýle Cisca.

Najviac ma bavili otázky z ohľadom routovania. Návštevníci mojich kurzov dobre vedia, že routovacia tabuľka je srdiečko smerovača. A na skúške sa často pýtali práve na toto srdiečko. Zo všetkých strán. Neviem si predstaviť, ako inak by som to dal (v r. 2022) ako tým, že mám praktické skúsenosti s konfiguráciou Cisca čo sa dá získať dvoma spôsobmi: Po prvé labovaním, Po druhé praxou.

Zo skúšky bolo vidieť, aký dôraz dávajú v Ciscu na praktické switchovanie. Napr. na VLANy, Trunkovanie, zabezpečenie switcha. Napr. z takou témou zabezpečenia portov switchu sa na skúške CCNA stretávam odkedy som ju prvýkrát okúsil ... to bolo v r. 2007. Takéto znalosti máte možnosť získať aj na kurze NA2.

Páčili sa mi otázky ohľadom CORE networkingu, či vôbec rozumieme TCP, UDP a protokolom na druhej, tretej, štvrtej a aj siedmej vrstve RM ISO/OSI.

Pri subnetovaní som si prišiel na svoje. Stačilo vytiahnuť predpísanú fixu a papier a mohol som začať počítať. Táto časť mi vyvolala nefalšovaný úsmev na tvári, pretože sa v nej nedalo nijako pomýliť. Musíte mať ale čo to odsubnetované, ako to robíme na kurze NA1.

Špecifikum tvorili také cisco zaujímavé otázky, ktoré sa týkali toho, ako veľmi dobré sú ich produkty. Je ale neodškriepiteľný fakt, že Cisco je vedúca firma čo sa týka sieťariny na svete. Preto to treba s úsmevom prechádzať a akceptovať.

Suma sumárom, keďže toto bola v poradí už moja štvrtá CCNA skúška (za takmer 20 rokov), tak musím povedať, že tam vidím ten posun. Stále viac vecí sa dostáva z CCNP kurikúl do CCNA kurikúl, čo je vidieť aj v prípade zmien v otázkach.

Stále avšak vyklikanie takejto skúšky je pre mňa veľká zábava. Asi vás neprekvapí fakt, že som aj tentokrát uspel a dostanem nový - na tri roky platný certifikát. Čo je prvý krok k mojej najnovšej rekvalifikácií. Ide totiž o prvý - entry - certifikačný level.

Chcete absolvovať skúšku ? Pripravte si na rezerváciu termínu v certifikovanom stredisku takmer 300 eur. Pokiaľ si hľadáte prácu ako sieťar, určite ju odporúčam na úvod absolvovať.

Sedemdňová online výzva
konfigurácie Cisco Routrov

Online Kurz Cisco routrov

Router vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco routrov za sedem dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za týždeň viete nastavovať napr. dynamické smerovanie alebo NAT.

Päťdňová online výzva
konfigurácie Cisco Switchov

Online Kurz Cisco switchov

Switch vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco switchov za päť dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za päť dní viete nastavovať napr. VLANy, VTP alebo IEEE 802.1X na switchoch.