Čo je Cisco PacketTracer?

Cisco Packet Tracer je super simulátor od firmy Cisco, ktorý vám umožní nadobudnúť skilly networkingu tak, aby ste sa naučili konfigurovať routre a switche. Pomocou tohto simulátora si budete vedieť vytvárať virtuálne labáky, v ktorých si budete vedieť vystavať vlastný rack switchov a routrov podľa vášho želania. Ide o najlepší simulátor Cisco zariadení, aký môžete mať. Skúšal som viaceré, no tento je naj.

Cisco packet tracer

Páči sa mi, ako je spracované sledovanie sieťovej prevádzky. na úrovni jednotlivých paketov viete sledovať čo sa deje v sieti. Keď chcete, viete si správanie siete zastaviť ako v Matrixe, a pozerať po jednotlivých malých časových úsekoch. Cool.

Pri konkurenčných simulátoroch sa mi stávalo, že som jednoduchú sieť nakonfiguroval správne, ale sieť v simulátore nefungovala. Alebo opačne, sieť ešte nebola správne nakonfigurovaná a simulátor si veselo pingal spojenie medzi dvoma routrami. Bolo to na nervy. Toto je v simulátore od Cisca minimalizované na možné minimum. Teda odchýlok oproti skutočným Cisco zariadeniam je pomerne málo, čo je super.

Cisco packet tracer rack

Limitácie

Limitácie simulátora Packet Tracer sú v tom, že ide o simulátor. Teda napríklad, aby vám fungoval dynamický routing OSPF, musia byť splnené nejaké podmienky (príkazy), aby sa zapol dynamický routing. Život je avšak trochu komplexnejší, a ak nie sú vychytané všetky prípady použitia, simulátor pri spustenom labe nereaguje za každých okolností tak, ako je to pri praktickej konfigurácií Cisco zariadení.

Simulátor vs. Reálny život

Autoškola

Pamätáte si, aké to bolo, keď ste si robili vodičák? Kým ma pustili za volant skutočného auta, tak som absolvoval pár hodín na trenažéri – simulátore Felície. Medzi týmto simulátorom a šoférovaním reálneho auta bolo ešte pár krôčikov.

Letecký simulátor stíhačky vs. let stíhačkou

Rovnako tak, medzi leteckým simulátorom nadzvukovej stíhačky (napr. F-18 Hornet) a reálnou pilotážou stíhačky je rozdiel. V simulátore nikdy nepocítite preťaženie pri zmene smeru. Vypadáva vám spojenie s riadením letovej prevádzky (ATC) aj pri správne naladenej frekvencii? Toto v simulátore nezažijete...

Tak nejak podobne je to aj so simulátorom Cisco zariadení a reálnou konfiguráciou routrov a switchov Cisca.

Stihačka f18 simulator

Ako teda školíme konfiguráciu sietí?

U nás školíme konfiguráciu sietí výhradne na originálnych Cisco routroch, switchov a firewalloch. Je to práve preto, aby školenia boli verné tak, ako by ste leteli skutočnou stíhačkou namiesto simulátora.

Takto najrýchlejšie nadobudnete reálne praktické skúsenosti s konfiguráciou, tak, aby ste zvládli nakonfigurovať vlastné siete alebo sa pripravili na absolvovanie certifikátoru.

Sedemdňová online výzva
konfigurácie Cisco Routrov

Online Kurz Cisco routrov

Router vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco routrov za sedem dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za týždeň viete nastavovať napr. dynamické smerovanie alebo NAT.

Päťdňová online výzva
konfigurácie Cisco Switchov

Online Kurz Cisco switchov

Switch vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco switchov za päť dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za päť dní viete nastavovať napr. VLANy, VTP alebo IEEE 802.1X na switchoch.